Sarajevski „Energopetrol“, čiji je većinski vlasnik zagrebačka INA, zabilježio je gubitak u prošloj godini iznad visine kapitala, i to u iznosu od 123,1 milion maraka, pokazao je finansijski izvještaj o poslovanju ove kompanije. Prema izvještaju, povećan je i neto gubitak, koji je zaključno sa 31. decembrom prošle godine iznosio 8,9 miliona, a na pola godine 6,3 miliona KM. Zanimljivo je da je kumulativni gubitak u 2016. bio čak 209 miliona KM. S druge strane, prema planu poslovanja, očekivani gubitak u ovoj godini predviđen je u iznosu od 21 milion KM, a kumulativni 230 miliona KM. Rezultati poslovanja ove firme za prošlu godinu, ali i očekivani negativni pokazatelji za tekuću, pokazali su, ustvari, da „Energopetrol“ godinama posluje negativno.
Sarajevski „Energopetrol“, čiji je većinski vlasnik zagrebačka INA, zabilježio je gubitak u prošloj godini iznad visine kapitala, i to u iznosu od 123,1 milion maraka, pokazao je finansijski izvještaj o poslovanju ove kompanije, koji je u posjedu „Dnevnog avaza“.
Radni sporovi
Prema izvještaju, povećan je i neto gubitak, koji je zaključno sa 31. decembrom prošle godine iznosio 8,9 miliona, a na pola godine 6,3 miliona KM. Zanimljivo je da je kumulativni gubitak u 2016. bio čak 209 miliona KM. S druge strane, prema planu poslovanja, očekivani gubitak u ovoj godini predviđen je u iznosu od 21 milion KM, a kumulativni 230 miliona KM.
Rezultati poslovanja ove firme za prošlu godinu, ali i očekivani negativni pokazatelji za tekuću, pokazali su, ustvari, da „Energopetrol“ godinama posluje negativno. Ova nekad superuspješna kompanija tako je od perioda dokapitalizacije, od 2007. do danas, tačnije za skoro deset godina, zabilježila ukupan finansijski gubitak od oko 164 miliona KM.
Indikativno je, međutim, a to je pokazao i finansijski izvještaj, da „Energopetrol“ likvidnost održava isključivo na osnovu pozajmica od INA-e, kao većinskog vlasnika. Tako je, prema ovom izvještaju, navedeno da će INA dati „Energopetrolu“ deset miliona KM zajma te dodatna četiri miliona KM u 2018. za pokriće radnih sporova.
Izvještaj Vlade
No, izvještaj Radne grupe Vlade FBiH, koja je vlasnik 22 posto udjela u „Energopetrolu“, o stanju u ovoj firmi, a koji je prezentiran još 2015., pokazao je nelogičnosti u poslovanju ove firme koja radi pod kapom INA-e.
Jedinu korist iz poslovanja „Energopetrola“ ostvaruje konzorcij, koji je samo u dvije godine - 2014. i 2013., ostvario prihode od „Energopetrola“ od skoro 400 miliona KM, napisano je u izvještaju.
Ko gradi pumpe na autoputu
Jedna od nelogičnosti kada je u pitanju „Energopetrol“ jeste i širenje mreže benzinskih pumpi. Tako je, tvrde radnici ove firme, jedna od nelogičnosti odluka većinskog vlasnika da na autoputu Koridora 5C prema Mostaru sagradi INA-ine pumpe umjesto „Energopetrolovih“. Radnici poručuju da nigdje u Evropi nije zabilježeno da strani konzorcij gradi pumpe na domaćem autoputu.